Yeni Ehliyette Deneyim Şartı ve Stajyerlik Uygulaması

Tarafından   2015-11-12

yeni-ehliyet-stajerlij-uygulamasi-nasıl-olacakEhliyette deneyim şartı ve stajyerlik…1 Ocak 2016 itibari ile ehliyet alacaklara deneyim şartı getiriyor.

Otobüs gibi büyük taşıt ehliyetlerine direkt müracaat yapılamayacak, önce B sınıfı ehliyet alınacak ardından E sınıfı için sınav şartı getirilecek. İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, büyük ehliyet sınıflarına direkt müracaatının kalkacağını söyledi.

Tekin, “E sınıfı ehliyetlere direkt müracaat yapılamayacak, B sınıfı olan Otomobil ehliyetiyle minibüs kullanma yetkisi kalkacak. Uygulama 10 Aralık’a kadar sürücü kurslarına başvuranları kapsamayacak” dedi.

Yönetmelikte önce B sınıfı ehliyet alıp daha sonra otobüs ehliyetine müracaat şartının getirildiğini anlatan Tekin, “Motosikletler için de çeşitlendiriliyor. Önce en küçük motoru alıp, sonra büyüklere doğru geçilmesi sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu. Ehliyet sınıfının da 9’dan 17’ye çıktığını dile getiren Tekin, yeni dönemde ehliyetlerin deneyim şartına göre verileceğini anlattı.

75 puan barajı

Murat Tekin, 1 Ocak’ta ehliyetlerde stajyerlik döneminin başlayacağını anımsatarak, stajyer ehliyet konusunun yanlış algılandığını kaydetti.

Halk arasında ehliyetini alan kişinin aracını kullanırken yanında ehliyeti olan başka birisinin oturması gerektiği şeklinde yanlış bir algının bulunduğunu belirten Tekin, “Stajyerlikte kişi kendi ehliyetiyle aracını kullanacak. 2 yıl boyunca 75 ceza puanını aşmaması gerekiyor. En az ikişer defa kırmızı ışık ihlalinde, alkollü yakalandığında 75 puanını dolduracak ve ehliyeti alınacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir