YENİ EHLİYET(SÜRÜCÜ BELGESİ)CEZA PUANI SORGULAMA 2016

Tarafından   2015-11-06

surucu-belgesi-ceza-sorgulama-egmSürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin Tıklayınız

E-Devlet üzerinden Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız

Yazımızın konusu ,ehliyet ceza puanı sorgulaması nasıl yapılacağı? sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması nereden yapılır?ceza puanı dolan ehliyet ne olur?

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama hizmeti ile sorulamak istediğiniz sürücü belgesi numarasını girerek, sürücü hakkında sistemde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü veya E-devlet sistemi ile sorgulayabilirsiniz. Sürücüler, trafikte yaptıkları ihlaller neticesinde trafik polisleri tarafından cezai işleme çarptırılırlar.Sürücüye yazılan bu cezalar aynı zamanda sürücü belgelerine puan olarak kayedilmete. Bu ceza puanları  ileride şürücülerin ehliyetlerini kayıp etmelerine neden olabiliyor.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama ile birlikte sürücülerin ehliyetlerine eklenen ceza puanlarını öğrenmesi mümkündür. Ehliyet ceza sorgulaması yapan sürücüler ehliyetlerine el konulmadan önce gerekli önlemleri alabilirler.

Ehliyet ceza puanı bir sene içerisinde 100 ceza puanına ulaşan kişilerin ehliyetlerine trafik polisleri tarafından el konulmaktadır. Sürücünün ehliyetini kaybetmesi  demek ilgili şahsın artık  araç sürmesi yasaklanmış anlamına geliyor.

Ehliyete ilk defa el konulan sürücüler  2 ay boyunca araç kullanamaz. 2 ay sonunda ise sürücü kurslarından tekrar kurs alarak( bu kursu geçmeleri halinde)  ceza puanlarını sildirerek, ehliyetlerini tekrar alabilmektedir.

Aynı yıl içerisinde tekrar 100 ceza puanı alan sürücülerin durumu çok daha zorlaşmaktadır. Öyle ki bu ikinci el konmada kişiler 4 ay boyunca cezalandırılır ve bu 4 ay süresince kişiler psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine gönderilirler. Bu işlemlerin ardından da kişide herhangi bir sorun tespit edilmezse belgeler iade edilir. Böylece araç sürücülerine bir şans daha verilmiş olur. Aynı yıl içerisinde üçüncü kez 100 ceza puanını dolduran kişilerin ehliyetlerine ise süresiz bir şekilde el konulur ve bu süre sonrasında kişilerin bir kez daha ehliyete sahip olması imkansızdır.

ehliyet-ceza-puani-sorgulama-sayfasi-edevlet

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir