Yeni Ehliyetler Nereden Alınacak?İşte Cevabı

Tarafından   2015-11-21

yeni-ehliyet-cikartma-basvurusu-icin-gerekli-belgeler-nelerYeni Ehliyetler Nereden Alınacak? Yeni ehliyetlerin dağıtımının başlanacağı şu günlerde ehliyetler verilecek yerlerde değişiyor.Artık yeni ehliyetleri emniyet değil nüfus müdürlükleri dağıtacak.Yeni ehliyet randevusu nüfus müdürlüklerince verilecek.

Ehliyet ve pasaport gibi belgeler, Meclis’e gelen yeni tasarının yasalaşmasının ardından nüfus müdürlüklerinden alınacak. Basında yer alan habere göre; Meclis’e gelecek yeni tasarıya göre ehliyet ve pasaport gibi belgeler artık Emniyet’ten alınmayacak.

Yasalaşması beklenen yeni pakette şunlar yer alıyor:

*Muhtarlara evlendirme yetkisi verilecek. Uygulamayla mahalleye dönüştürülen ve şehirlerden uzak olan köylerde bu uygulama hayata geçecek.

*Adres değişikliği bildirimleri nüfus müdürlüğüne gitmeden su, elektrik, doğalgaz aboneliğiyle birlikte yapılabilecek.

*Ehliyet ve pasaport gibi belgeler, nüfus müdürlüklerinden alınacak.

*Kimlik kartı uygulamasına geçilecek. Herkese yeni kimlik kartları çıkarılacak.

* Türkiye’de yaşayan yabancılara kimlik numarası verilecek.
Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. Ehliyet verme işlemleri de 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir