Yeni ehliyetler kimlik olarak geçer mi??

Tarafından   2016-04-24

Yeni ehliyetler kimlik olarak kullanılabilir mi? Bankalar, yılbaşından bu yana dağıtılmaya başlanan yeni çipli ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor. Vatandaş artık kimlik de taşımak zorunda..Yılbaşından bu yana ehliyette yeni dönem başlamıştı. Fakat ehliyetini yenileyen vatandaşlar büyük bir sorunla karşı karşıya. Çünkü yeni ehliyetler bankalar tarafından kimlik olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle de yeni ehliyetlerle işlem yapmak da mümkün olmuyor. Peki bankalar neden yeni çipli ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor?yeni-ehliyet-nerede-gecmiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, yeni çipli ehliyetlerin dağıtımına yılbaşından itibaren başladı. Ehliyetini yenileyen vatandaşları ise kötü bir sürpriz bekliyor.Bankalar, yeni ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor ve bu nedenle işlem yapmıyor. Vatandaşların artık nüfus cüzdanlarını da taşıması gerekiyor.

SADECE TC KİMLİK VE DOĞUM BİLGİSİ VAR

Üst düzey bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yeni ehliyetlere yönelik kimlik doğrulaması güvenilir olarak yapılamıyor. 5 yıl daha geçerliliğini koruyacak mevcut ehliyetlerde, kimlik doğrulama için gereken anne ve baba adı gibi aile ile kütük bilgileri yer alıyor. Ancak yeni ehliyetlerde ise sadece isim, TC kimlik numarası ile doğum tarihi bilgisi bulunuyor. Bu da bankacılık işlemlerinde sorun yaratıyor.

Yeni ehliyetin sahtesinden ayrılmasını sağlayan özel güvenlik özellikleri de henüz bankalara bildirilmemiş durumda. İçişleri Bakanlığı’nın, paralarda yer alan hologramlar gibi ehliyetlerin de kendine has güvenlik niteliklerini bankalara ulaştırması gerekiyor.

Yeni ehliyetler kimlik olarak geçer mi??” da bir yorum

  1. TİMUR

    EHLİYET İÇİN RANDEVU ALDIM İPTAL ETTİRMEK İSTİYORUM FAKAT REFERANS NUMARASI İSTİYOR REFERANS NUMARAMI BİLMİYORUM

    BİLEN VARSA LÜTFEN ACİL SÖYLESİN !!!

    1. Cempolat

      Edemezsin. Mail adresıne bi bak derim Gine’de mailde yazabilir silmediysen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir