YENİ EHLİYET ; YENİ EHLİYET ÇIKARTMA,YENİ EHLİYET BAŞVURU,YENİ EHLİYET ALMA

Tarafından   2016-01-19

Yeni Ehliyet Çıkarmak için nereye başvurulur? gerekli evraklar nelerdir?İşte ayrıntıları;İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcur ehliyetler (sürücü belgeleri) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değiştirilmeye başlandı.Yeni ehliyet randevusu nasıl alınır?, yeni ehliyet için gerekli belgeler neler?, Yeni ehliyet başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…
yeni-ehliyet-yeni-ehliyet-yeni-ehliyet-yeni-ehliyet-alma
1 Ocak 2016’dan sonra değiştirilmeye başlanan mevcut ehliyetlerin yerini Yunanistan’ın da aralarında olduğu dünyanın 84 ülkesinde geçerliliği olacak yeni nesil ehliyetler alıyor. Yeni ehliyetler özellikle yurtdışına çıkan kişiler için büyük kolaylık sağlayacak. Bu sayede sürücüler yurtdışında gittikleri ülkelerde ”uluslararası sürücü belgesi” almak zorunda kalmayacaklar. Peki; yeni ehliyet için hangi evraklar gerekli;

YENİ EHLİYET İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYOR, GEREKLİ OLAN BELGELER NELER?

Sağlık Raporu:

Yeni ehliyet almak için ilk olarak aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye gitmeniz gerekiyor. Buradan ehliyet almanızda bir mahsur olup olmadığına dair rapor ile kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan almalısınız. Yönetmelik gereği B sınıfı ehliyetler için 10 senede, E grubu ehliyetler için ise 5 senede bir sağlık raporu istenmektedir. Böylelikle ömür boyu ehliyet uygulaması da sonlanmış oluyor.

Sağlık raporunuzu aldıktan sonra bulunduğunu yerdeki herhangi bir vergi dairesine veya kamuya bağlı bir bankaya 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet bedeli yatırmalısınız. Bu bedeli yatırdığınıza dair elinizde makbuz olması gerekiyor.

Yeni Ehliyet bedelini yatırdığınızı gösteren makbuz

Yeni ehliyet için yatırılacak olan 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi vakıf payı bedelini yatırmanız gereken IBAN numarası: IBAN- TR26 0001 5001 5800 7299 2309 47

Biometrik Fotoğraf

Yeni ehliyet için 2 adet 5×6 ebadında biometrik fotoğraf çektirmelisiniz. Biometrik fotoğraf: 5×6 cm ebadında arka fonu beyaz olarak çekilen, yüksek kaliteli, ICAO standartlarına uygun fotoğraflardır.

ehliyet-randevu-almaYeni ehliyet için randevu nasıl alınır?

Yukarıda saydığımız tüm belgeleri tamamladıktan sonra surucurandevu.egm.gov.tr internet sitesine girerek, e-randevu sisteminden yeni ehliyet randevusu alabilirsiniz. İşlem sırasında sizden mail adresi istenecek. Bu mail adresine bir onay kodu gelecek. Onay kodunun çıktısını almanız gerekmektedir. Tüm belgelerinizi ve çıktısını aldığınız onay koduyla birlikte randevu saatinden 15 dakika önce ilgili Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

Başvuru belgeleriniz kontrol edildikten sonra form doldurularak eski ehliyetiniz geri alınacak. Bunun yerine ”geçici sürücü belgesi” alacaksınız. Ardından 15 gün içerisinde yeni ehliyet adresinize gönderilecek.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN İKAMETGAH ADRESİNİN ÖNEMİ VAR MI?

Yeni ehliyet başvurunuzu istediğiniz herhangi bir il veya ilçeden ikametgah adresi şartı olmaksızın yapabilirsiniz. Örneğin; Ankara’da Çankaya’da oturuyorsunuz diyelim. Altındağ Trafik Tescil şubesinden ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

YENİ EHLİYET BAŞVURUSU NE KADAR SÜRÜYOR?

Ehliyet değiştirme işlemleri çok uzun sürmüyor. Ancak şu sıralarda trafik tescil şubeleri yoğun olduğundan dolayı bu işlemlerin süresi biraz uzayabilir. Eğer daha önce parmak izi vermediyseniz, yeni ehliyet başvurusu için gittiğinizde parmak izi de vermeniz gerekiyor. Tahmini olarak 30 dk ila 45 dk arasında işlemleri tamamlayabilirsiniz.

YENİ EHLİYET NASIL TESLİM EDİLECEK?

Ehliyetler (Sürücü Belgeleri) normal şartlarda her trafik tescil şubesinde ayrı ayrı hazırlanarak elden teslim ediliyordu. Şimdi ise yeni ehliyetler tek bir basım merkezinde hazırlanacağı için posta yoluyla gönderilecek. Yani yeni ehliyetiniz 15 gün içinde başvuru sırasında beyan ettiğiniz adrese PTT ile gönderilecek. Bu işlem için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir