Yeni Ehliyet (Sürücü Belgesi) PTT ile Eve Teslim

Tarafından   2015-12-14

ehliyet_yenileme_ehliyet_değiştirme_işlemleriyeni ehliyet nasıl teslim edilecek? ptt ehliyet teslim süresi ne kadar? ptt ehliyet takip sorgulaması.. yeni ehliyet başvurusunu tamamlayan sürücülerin yeni tip ehliyetleri  ptt ile ,başvuru esnasında verdikleri adrese gönderilecek. Sürücüler ehliyetlerinin nerede olduğunu ptt kargo takip ile an ve an takip edilebilecekler.

Eski tip sürücü belgelerini ,yeni tip ehliyetle değiştirecek sürücüler başvurularını bulundukları il ve ilçelerdeki Emniyet müdürlüklerinin trafik şubelerine yapacak.Mecliste bekleyen yeni tasarı ile ehliyet verme işlemleri gelecek yıl nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Ehliyet yenileme zorunlu olacak ve kullanımdaki eski tip 24 milyon ehliyetin tümü  5 yıl içinde değiştirilecek.Yeni ehliyet için başvuru yapacak sürücülerden parmak izi alınacak.Yenileme ücreti olarak her ehliyet sahibinden 15 TL alınacak. Bunun dışında yeni ehliyet için biyometrik fotoğraf da isteniyor. En düşük biyometrik fotoğraf çekimi 10 TL de eklenince ehliyet değişimi için vatandaşın cebinden kişi başı en az 25TL çıkacak.
Bunun dışında sürücülerden ehliyet değiştirme başvurusu için sağlık raporu istenecek.Konuyla ilgili kamu oyuna bilgilendiren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘tek hekimden’ alınacağını vurguladılar. Raporun vatandaşa ek bir maliyet getirmeyeceğini, sosyal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, aile hekimine giderek, muayenesini olacak. Hekim, araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse, ‘sürücü olur’ raporunu verecek. Ancak hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ilişkin uzman doktora yönlendirecek. Uzman doktor alanıyla ilgili ‘olur’ verirse, aile hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur’ raporu düzenlenecek. Uzman doktor onay vermez ise rapor verilmeyecek. Tedavilik bir durum var ise tedavisinin bitimi beklenecek, tedavi edilemez bir durum ise rapor alamayacak” dedi.

Yeni ehliyet için gerekli belgeler şöyle;
Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu.
1 biyometrik fotoğraf.
Parmak izi.
Harç bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekont.
Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak. Yeni tip ehliyetler basıldıktan sonra sürücülerin adresine postayla gönderilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir