Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır? 2015

Tarafından   2014-11-18

Yeni Ehliyet Çıkartma İşlemleri ve Gerekli Evraklar
”yeni ehliyet nasıl çıkartılır?”Ehliyetiniz kayıp yada hasar gördü kullanamıyorsunuz.Peki yeni ehliyet çıkartmak için ne yapmalısınız? yeni ehliyet çıkartmak için gerekli belgeler neler? eski ehliyet için kayıp ilanı verilmesi gerekiyor mu?
İlk yapmanız gereken şey trafik şube müdürlüğüne gidip bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız. Fakat ehliyet sahibinin başvurusunu şahsen yapması gerekiyor, vekâlet olmuyor. Yanınızda getireceğiniz üç adet fotoğraf ve kimlik kartınız (nüfus cüzdanınız)la işleminizi hemen başlatıyorsunuz. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarasının olması önemli, başka türlü devlet dairelerinde işlem yapılmıyor. Ehliyet kaybetmenin bir cezası yok, yalnızca 63 lira kart parası ödüyorsunuz. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü vatandaşların kayıp ehliyet çıkarma işlemini çok zor gördüğünü ancak 24 saat içerisinde yeni ehliyetin verildiğini söylüyor. Yeni ehliyet, sizin adınıza yeni sicil numaralı bir ehliyet olacağı için eskisinin hükmü kalmıyor. Yani eski ehliyetinizi biri kullansa ve suça karışsa bile polis sisteminden sorgulandığında ortaya çıkıyor.

2918 Sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83.maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” denilmektedir.
Kayıp Sürücü Belgesi Çıkarmak İçin İstenilen Belgeler:
Öncelikler herhangi bir Emniyet Müdürlüğüne Online Randevu alınır. Sitemizden Emniyet Ehliyet Randevusu linkini tıklayarak randevu alabilirsiniz.
Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben dilekçe.
Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi (2Adet)
2 Adet vesikalık fotoğraf.
Sürücü Belgesi ücreti. 2014 yılı ücreti 107 tl. dir.
Yıpranma veya Kimlik Değişikliğinden Dolayı Sürücü Belgesi Değişimi.
Öncelikler herhangi bir Emniyet Müdürlüğüne Online Randevu alınır. Sitemizden Emniyet Ehliyet Randevusu linkini tıklayarak randevu alabilirsiniz.
Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe,
Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı,
Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi)
2 Adet fotoğraf,
Eski sürücü belgesi

Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır? 2015” da bir yorum

  1. Halil ibrahim

    Kayıp ehliyette sadece 15 tl ödüyorsunuz ve 2 biyometrik fotograf istiyor saglık raporu ve kayıp olduguna dair basvurdugunuz belgeyi istiyor

  2. Murat

    Slm murat kılıç benim ehliyeti 1995 yılında aldım şuan kayıp artı benim şuan da engelli raporu var ilk aldığım da yoktu ne yapmam lazım ehliyetini alman için sizden ricam bir yardımcı olursanız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir