Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılacak? Gerekli Belgeler Neler?, Kaç Para?

Tarafından   2015-12-10

yeni-ehliyet-cikartma-islemleri-icin-gerekli-belgeler-neler-2016Yazımızın konusu yeni ehliyet çıkatma olacak.Yeni ehliyetler 1Ocak 2016 tarihi itibari ile dağıtılmaya başlıyor.Peki yeni ehliyetler nasıl çıkartıalcak?yeni ehliyetler için istenen belgeler neler? yeni ehliyet çıkartmak için gerekli belgeler neler?yeni ehliyetler kaç para? yeni ehliyetler kaç yıl gecerli olacak? yazımızın devamında..

Her yıl binlerce şahıs, araç kullanım izni için MEB Motorlu Taşıtlar Sınavına (meb ehliyet sınavına) giriyor, sınavlarda başarılı olmak sureti ile araç kullanım hakkını elde ediyor.

Peki kimler ehliyet sınavına girebilir?
18 yaşını geçen her kişi birey olma hakkını elde etmesi ile birlikte ehliyet sınavına girme hakkı elde ediyor. Sınava girecek olan bireyler yazılı sınavdan en az 70 puan alması gerekiyor. Yazılı sınav olan bu ilk aşamayı geçen aday, bu seferde direksiyon başında kendini kanıtlamak durumunda kalıyor.

2016 YILINDAN İTİBEREN YENİ EHLİYETLER İÇİN İSTENEN BELGELER DEĞİŞTİ

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

YENİ SÜRÜCÜ BELGELERİ İÇİN VATANDAŞLARDAN HANGİ BELGELER VE İŞLEMLER İSTENECEK?

“Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.”

Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

POSTAYLA TESLİM EDİLECEK

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir