Yeni Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Tarafından   2015-12-30

Yeni ehliyet alacak sürücülerden istenen sağlık raporu nereden alınır? Sürücü belgesi için sağlık raporu nereden alınır? Ehliyet için sağlık raporu veren kuruluşlar hangileri?

2016 Yılı Sürücü Belgesi İçin Sağlık Raporu Yönetmeliği için Tıklayınız..

Sürücü ve sürücü adaylarının muayene işlemleri de artık, Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında görevli tabip veya uzman tabip tarafından yapılması zorunlu hale getirilecek. Bu kurumlara ait sağlık raporları geçerli sayılacak.yeni-ehliyet-icin-saglik-raporu-nereden-nasil-alinir-

Tabiplerce verilen sağlık raporlarında da mutlaka tabibin kaşe ve imzası yer alacak. Tabiplerce verilen raporların gerçeğe uygun olmadığının tespiti halinde çeşitli cezai işlemler yapılacak. Tabiplerin raporları geçersiz sayılacak ve sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.
Sürücü veya sürücü adaylarının genel muayenesinde şu kontroller yapılacak:

İşitme kaybı, günlük hayatı kısıtlayan denge problemi, baş dönmesi nedeni olabilecek bir hastalık, uyku bozukluğu, malign tümör hikayesi, eklem hareketlerinde kısıtlama, ekstremite noksanlığı, kas, tendon ve bağ lezyonları, hipoglisemiye yol açabilecek ilaç kullanılan diyabet hastalığı, kalp-damar hastalığı, organ yetmezliği, santral sinir sistemi hastalıkları, periferik sinir sistemi hastalıkları, epilepsi, kas hastalıkları, ruh hastalığı (ağır akıl hastalığı, zeka geriliği, demans, kişilik bozukluğu, ağır davranış bozukluğu), alkol bağımlılığı, psikotrop madde bağımlılığı ve görme değerlendirmesi.

Muayeneler neticesinde, sürücülüğe engel hali tespit sürücü ya da sürücü adayının sağlık raporları bu şekilde düzenlenecek. ilk muayene sonucunu gösteren sağlık raporu uzman tabipler tarafından düzenlenecek.
SAĞLIK RAPORUNA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Sürücülük için başvuran adaylar, kendileri adına düzenlenen rapora itiraz edebilecek. Raporun verildiği ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunabilecek.

Ayrıca sürücü adayı veya sürücünün sağlık şartları nedeniyle araç kullanması belirli şartlara bağlanmış olanlar ise bu şartlar altında kod numarası tanımlanarak sağlık raporu yazılacak.

Yönetmelik değişikliği, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek. Uygulama ile birlikte sürücülerin sağlıklı şekilde trafiğe çıkması ve trafik kazalarının biraz da olsa önüne geçilmesi hedeflenmekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir