Yeni Ehliyet için Sağlık Raporu Nasıl ,Nereden Alınacak?

Tarafından   2015-12-12

yeni-ehliyet-icin-saglik-raporu-nereden-nasil-alinir-Ehliyet yenileme için sağlık raporu nereden alınır? yeni ehliyet için sağlık raporu alma kaç para? ehliyet değiştirmek için sağlık raporu kimden alınacak? yeni ehliyet çıkartmak için sağlık raporu nasıl alınır?Sürücü belgesi için sağlık raporu nereden alınacak?Peki ama vatandaş, bu sağlık raporunu kimden alınacak,sağlık raporu için ne kadar ücret ödenecek ? Göz, kulak, el, ayak sağlığı, psikolojik durumuna ilişkin ayrı ayrı doktora mı gitmek zorunda kalacak? Konuyla ilgili kamu oyuna bilgilendiren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘tek hekimden’ alınacağını vurguladılar. Raporun vatandaşa ek bir maliyet getirmeyeceğini, sosyal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, aile hekimine giderek, muayenesini olacak. Hekim, araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse, ‘sürücü olur’ raporunu verecek. Ancak hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ilişkin uzman doktora yönlendirecek. Uzman doktor alanıyla ilgili ‘olur’ verirse, aile hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur’ raporu düzenlenecek. Uzman doktor onay vermez ise rapor verilmeyecek. Tedavilik bir durum var ise tedavisinin bitimi beklenecek, tedavi edilemez bir durum ise rapor alamayacak” dedi.

2016 Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte 1 Ocak’tan itibaren yeni ehliyetler için sürücülerden istenecek olan belgeler arasında yer alan sağlık raporunun nereden alınacağı konusu belirsizlik yaratmıştı.Yeni tip ehliyetler için Sağlık Bakanlığı yetkilileri, raporun ‘tek hekimden’ alınacağını duyurmuştu.
Basında yayımlanan bilgilere göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren mevcut ehliyetler, yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Bu değişiklik için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenecek.

24 milyondan fazla ehliyet 1 Ocak’tan itibaren değişecek

2016 da yürürlüğe girecek Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

Otomobil ehliyeti olan sürücüler sürücü belgelerini 10 yılda bir değiştirecek

Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl; motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir