Yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır? (Güncel)

Tarafından   2016-04-05

2016 yılında yapılan değişikliklerle birlikte yeni ehliyet almak için sağlık raporu almak şart. yeni ehliyet içiin sağlık raporu nasıl alınır?,Sağlık raporu nereden alınır?,Sağlık raporu almak kaç para?,Aile Hekiminden sağlık raporu alınabilir mi?
Yeni ehliyet için sağlık raporu;Bu yazımızda en çok merak edilen konuların başında gelen  yeni ehliyet için sağlık raporu alma konusu hakkında yazacağız.Yeni ehliyet alacaklar ya da mevcut ehliyetlerini yenilemek isteyen vatandaşların  almak zorunda oldukların sağlık raporu hakkında bilinmesi gereken konular yer alacak. 2016 yılı itibariyle sürücü olur raporu(sağlık raporu) alabilmek için bakanlık yönetmelikte değişikliklere gitti. yeni yönetmelik uygulamaya yeni girdiği için birçok kurum ve kuruluşta hala yeni tip sağlık raporlarının verilmesiyle ilgili bir takım aksaklıklar olabiliyor.yeni-ehliyet-icin-saglik-raporu-nereden-alinir

Sürücülerin yeni ehliyet için sağlık raporu almaları zorunlu mu?

Tüm sürücüler ,yeni ehliyet başvuru işlemleri için sağlık raporu almak zorundasınız. Sağlık raporu olmadan ehliyet alamazsınız. Ehliyet yenileme, Ehliyet sınıf ekleyenler, Kayıp-zayi, İlk defa ehliyet alanlar sağlık raporu almak zorundadır.

Yeni ehliyet için sağlık raporu nereden (hangi kurumlardan) alınır?

Sağlık Bakanlığının belirlediği şekilde aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alabilirsiniz.
1- Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
2- Aile sağlığı merkezleri(sağlık ocakları)
3- Özel hastaneler
4- Özel tıp merkezleri
5- Özel poliklinik
6- Özel muayenehane
Görüldüğü üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak da sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık raporlarında yer alan grup kavramları nedir?

2016 yılı itibariyle hem ehliyet sınıfları hem de rapor alma şartları değiştiği için grup kavramına yer verilmiştir.
1. Grup sağlık raporları: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir sağlık raporuyla ehliyetini yenileyecek. Bu sınıflar hafif araç sürücüleri için geçerlidir.

2. Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakları kapsıyor ve bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yenilecek. Bu sınıflar genelde ağır araç ve ticari araç sürücüleri kapsıyor.

Örneği A2 için ehliyet alacaksanız 1. Grup sağlık raporu alacaksınız ve ehliyetinizi 10 yıl sonra yenileyeceksiniz. C ehliyet alacaksanız 2.Grup sağlık raporu alacaksınız ve ehliyetinizi 5 yıl sonra tekrar yenileyeceksiniz.

Ehliyet sağlık raporu için süreç nasıl işler?

Yukarıda belirtildiği gibi istediğiniz sağlık kuruluşuna başvuruda bulunacaksınız. Size bir beyan formu verilecek yaklaşık 25 maddeden oluşan ve bu form rahatsızlıklarınızı belirten bir onay formudur. Siz bu formu doldurup doğru olduğuna dair beyanda bulunacaksınız. Verdiğiniz beyan ile oluşabilecek yükümlülükleri kabul etmiş sayılacaksınız. Aynı zamanda gelecekte oluşabilecek ciddi bir rahatsızlığınız vuku bulduğu vakit bunu ikamet ettiğiniz yerdeki emniyet yetkililerine bildirmeniz gerekecek.

Bu formda ne gibi maddeler var?

İşitme kaybı, Baş dönmesi, Denge kaybı, Kanser, Uyku bozukluğu, Ektremite, Eklem hareketlerinde kısıtlılık, Kas hastalığı, Şeker hastalığı, Kalp-damar, Organ yetmezliği, Sinir sistemi hastalığı, Epilepsi(sara), Ruh hastalığı, Alkol bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Görme bozukluğu, Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık, Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı, iki göz görüyor mu vs.

Aile hekimliğinden sürücü olur sağlık raporu alınabilir mi?

yukarıda belirtiğimiz gibi aile hekimliğince sağlık raporu verilebilir. Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin tettikleri ile  sürücü olur sağlık raporu verilecektir. Eğer hekim sürücü adayı için “uzman tabip değerlendirmesi gerekir” kararı verirse ilgili birimlere başvuru yaparak uzman tabip muayenesinden geçmeniz gerekecek.

Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporu ise il sağlık müdürlüğüne sevk edilecektir.

Özetle: Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa ve aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda sürücü olur raporunuzu alabilirsiniz. Bunun yanında gözlük olmadan görme problemleri yaşıyorsanız ve gözlük ile bu problem çözülüyorsa sağlık raporuna “gözlük kullanmak kaydıyla” geçerlidir ifadesi yer alır. Aksi durumda göz hastalıkları uzmanına yönlendirileceksiniz.

Ehliyet alabilmek için zeka testi zorunlu mu?

Medyaya yansıyan haberlerde herkese zeka testi uygulanacağı belirtiliyordu. Zeka testini uygulamak ve yorumlamak bile başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Zeka testi herkese uygulanmayacaktır. Ancak aile hekimi muayene esnasında şüphelendiği herhangi bir ruhsal bozukluk veya zeka kıtlığı şüphesi olursa alanında uzman tabiplere sevk edilecektir. Aile hekimin kendisi test yapmayacaktır.

Süregelen ciddi bir rahatsızlığım var sağlık raporu alabilir miyim?

Hekimlerin vereceği karara göre sağlık raporunu alamayabilirsiniz. Fakat tedavi olabilen bir rahatsızlık ise tedaviden sonra sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık raporu için ne kadar ödenecek  ?

Aile hekimi ücretsiz.( Ehliyet almanıza engel teşkil edecek bir rahatsızlığınız yoksa sağlık raporunu alabilirsiniz)
Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi tek hekim ücreti 75 TL(Aile hekimi şüphelendiği bir rahatsızlık için sizi devlet hastanesine tek hekim için yolladıysa)
Eğer sağlık kuruluna girmeniz gerekirse Devlet hastanesi için 200 TL, Eğitim araştırma veya Üniversite hastanesinde ücret 300 TL olacak. ( Ciddi bir sağlık probleminiz var ve bunun ileri tetkikler gerektirecek durum varsa kararını kurul verecek) Kurullarda 5 tane alanında uzman hekim bulunmaktadır.
Özel sağlık kuruluşlarının vereceği fiyatlar değişlik gösterebilir. Ücretleri öğrenebilmek için sormanız gerekir.

Aile hekimi tüm ehliyet grupları için sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Fakat sürücünün bir rahatsızlığı varsa ve aile hekimi uzman tabibe veya kurula yönlendirilmişse sadece 1.Grup olarak ehliyet alma ihtimali bulunuyor.

Sağlık Raporu almak için giderken yanınızda bulundurmanız gerekenler ?

Kan grubu kartınız varsa yanınıza alınız
2 adet fotoğrafı yanınızda bulundurunuz
Gözlük veya lens kullanıyorsanız yanınızda bulunsun. Protez kullanıyorsanız bildirin.
Sürekli kullandığınız ilaç veya süregelen rahatsızlığınız varsa mutlaka bildirin.

Yeni ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır? (Güncel)” da bir yorum

  1. nedim

    benim b sınıfı ehliyetim var engelli oldum ve tertibtlı araç kullanır raporu aldım ben bu raporla hiç kursa gitmden direksiyon sınavına girmeden emniyete gidip b sınıfı ehliyetimi b engelliye çevirebiliyormuyum .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir