Yeni Ehliyet İçin Parmak İzi Belgesi Nereden Alınır?

Tarafından   2016-02-03

Yeni Ehliyet Başvurusu İçin parmak izi belgesi nereden alınır? Yeni sürücü belgesi çıkartmak için parmak izi belgesi nasıl alınır?
surucu-belgesi-parmak-izi-alma
Emniyet Genel Müdürlüklerinde randevusu (sıra numarası) alınarak ücretsiz olarak “parmak izi belgesi” alınmaktadır. Vatandaşlardan çeşitli işlemler için parmak izi alınması işlemleri Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.
Parmak izi pasaport, silah ruhsatı işlemleri ile suça karışma durumlarında alınmaktaydı. Yeni yönetmeliğe göre sürücü belgesi almak üzere kursa başvuranların da parmak izi belgesi vermeleri gerekecek.

Vatandaşların parmak izine yönelik soruları Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı, resmi internet sitesinde şöyle yanıtlanıyor. Parmak izi ilgili birimler tarafından görevli polis memurları tarafından alınmaktadır. Alınan izler dijital ve manuel olarak saklanmaktadır. Vatandaşların parmak izlerinin yetkili makamlar haricinde kişi ve kurum ile paylaşılmamaktadır. Arşivlenen izler, Polis Vazife Salahiyet Kanununun 5’inci maddesi gereğince 80 yıl süreyle saklanmakta, vatandaşın ölümü halinde 10 yıl daha tutularak imha edildiği belirtilmektedir.
4-Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.

Değerli kağıt bedeli 1/1/2015 tarihinden itibaren muhasebe birimleri, yetkili memurlar, noterler ve noterlik görevini yapan memurlar ile bankalar tarafından belirtilen yeni bedelleri üzerinden satılıyor. Ehliyet için 102 TL’dir.

Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.parmak-izi-alma-yeni-ehliyet- icin

Yeni Ehliyet Nereden Alınacak?

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir