Yeni Ehliyet Çıkartmanın Vatandaşa Maliyeti Kaç Para?

Tarafından   2015-12-14

yeni-ehliyet-kac-para-ehliyet-yenileme-ucretiYeni ehliyet(sürücü belgesi) vatandaşa kaça patlayacak? Sürücüler ehliyet yenileme (ehliyet değiştirme) için kaç para ödeyecek?

Yeni yılla beraber yeni ehliyet vatandaşa pahalıya maal olacak.Bilindiği gibi 1 Ocak’tan itibaren tüm eski tip sürücü belgeleri (ehliyetler) değişecek. Ehliyet değişiminin vatandaşa maliyeti de en az 25 TL. Zaruri harç ücretinden ise devletin kasasına 360 milyon TL para girecek.24 milyon ehliyet sahibi için 1 Ocak’tan itibaren yeni dönem başlıyor. Ehliyetler uluslararası standartlara uyması için yenilenecek. Yenileme ücreti olarak her ehliyet sahibinden 15 TL alınacak. Bunun dışında yeni ehliyet için gerekli belgeler de değişti. Yeni ehliyette biyometrik fotoğraf da isteniyor. En düşük biyometrik fotoğraf çekimi 10 TL de eklenince ehliyet değişimi vatandaşa kişi başı en düşük 25 TL’ye mal olacak. 24 milyon ehliyet sahibinden alınacak harç ücretinden de devletin kasasına 360 milyon TL girecek.

Yeni Ehliyetler uluslararası kullanıma uygun olacak
İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

Yeni ehliyet için gerekli belgeler
Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu.
1 biyometrik fotoğraf.
Parmak izi.
Harç bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekont.
Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak. Yeni tip ehliyetler basıldıktan sonra sürücülerin adresine postayla gönderilecek.

Yeni Ehliyet Çıkartmanın Vatandaşa Maliyeti Kaç Para?” da bir yorum

  1. SÜLEYMAN TUGAY ERİM

    MERHABA .. SÜRÜCÜ OLUR SAĞLIK RAPORUNU AİLE HEKİMİNDENMİ ALMAMIZ GEREKİYOR BU BİR İKİNCİ OLARAKTA GEREKLİ BELGELERİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNEMİ TESLİM ETMEMİZ GEREKİYOR .. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir