Yeni ehliyet çıkarmak için hangi belgeler gerekli

Tarafından   2016-03-03

İŞTE YENİ EHLİYET İÇİN BİLMEDİKLERİNİZ VE YAPMANIZ GEREKENLER…

Yeni ehliyet çıkarmak için hangi belgeler gerekli; 2016 ve 2017 yılında ehliyet değiştirecek ya da ehliyet yenileyecek sürücülerin dikkatine..
İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak`tan itibaren değiştirilmeye başlandı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandı.
Yeni tip sürücü belgesi almak değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’nüninternet adresinden randevu almak için aşağıdaki linke TIKLAYINIZ….

http://surucurandevu.egm.gov.tr

yeni-ehliyet

Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek:

Ehliyetini değiştirmek isteyenler nasıl başvuru yapacak?

YENİ EHLİYET YASININ BERABERİNDE NELERİ GETİRİYOR ?

Yeni nesil ehliyetler, Yunanistan`ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli olacak. Uluslararası sürücü belgesi olarak kabul görecek yeni ehliyetler sayesinde “beynelmilel şoför ehliyeti” almaya gerek kalmayacak. “Beynelminel şoför ehliyeti” Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından 1 yıllığına harç ve KDV dahil 415 liradan veriliyor. Yenilemek isteyenlerden ise 224,20 lira ücret talep ediliyor. Özellikle yurtdışına çıkanlar için ciddi avantaj sağlayacak.

YENI EHLIYET ALMAK İCİN NE YAPMAMIZ GEREK?

Sağlık Bakanlığı’nın sizin için belirlediği aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye gidip ehliyet almanızda bir mahsur olmadığına dair sağlık raporu almanız gerek. Ancak B grubu (motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları) için 10 senede, E grubu (minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları) için 5 senede bir sağlık raporu istenecek. Böylelikle ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalkacak.

YENİ EHLİYET ALMAK İCİN NE GEREKİYOR ?

– 2 adet 5×6 ebadında arkası beyaz biometrik fotoğraf çektirmenız gerek. (Biometrik Fotoğraf: 5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir.)

– Herhangi bir vergi dairesine veya kamu bankasına 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz almak. (IBAN- TR26 0001 5001 5800 7299 2309 47)

EHLİYETİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLER NEREYE BAŞVURU YAPACAK VE NASIL RANDEVU  ALACAKLAR?

Evraklar tamamlandıktan sonra http:surucurandevu.egm.gov.tr sitesi üzerinden e-randevu sisteminden randevu almamız gerek. Randevu sırasında sizden istenen mail adresine bir onay kodu gönderilecek bu onay kodu ile hazırladığınız evraklarla birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`ne gitmeniz gerekecek.
Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Bunun yerine size “geçici sürücü belgesi” verilecek. Ardından da 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek.

– Herhangi bir vergi dairesine veya kamu bankasına 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz almak. (IBAN- TR26 0001 5001 5800 7299 2309 47)

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN İKAMETGAHIN ÖNEMİ VAR MI ?

İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden ikametgah sıkıntısı olmaksızın başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor. Örneğin İstanbul’da Avcılar’da oturuyorsunuz diyelim. Arnavutköy Trafik tescil şubesinden yenileme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

EHLİYET BAŞVURULARI UZUN SÜRER Mİ?

Ehliyet işlemleri çok uzun değildir aynı saat halledilebilir fakat şu sıralar trafik tescil şubeleri yoğun olduğu için işiniz biraz uzayabilir. Çünkü daha önce parmak izi vermediyseniz, parmak izi vermeniz de gerekecek. Yarım saat içinde işiniz halledebilirsiniz.

EHLİYETLERİN YENİLENMESİ İÇİN NE KADARLIK BİR SÜRE MEVCUTTUR ?

Ehliyet değiştirme için 5 yıl süreniz var. Ehliyet belgesi değiştirme işlemi 01-01-2016’da başlayacak en son 31-12-2020 tarihine kadar ehliyetinizi değiştirebilirsiniz. Böylece karmaşanın önüne geçilmiş oldu.

SÜRÜCÜ BELGELERİ NASIL TESLİM EDİLECEK?

Sürücü belgeleri normalde her tescil şubede ayrı ayrı hazırlanıyordu. 2016 yılında tek merkezde basım yapılıp posta yoluyla adrese gönderilecektir. 15 gün içinde yeni ehliyet belgeniz adresinize gönderilecektir. Sürücü belgeleri PTT ile beyan ettiğiniz adrese gönderilecektir. Bu işlem için ücret ödenmemektedir.

GEÇİCİ BELGE VERİLECEK Mİ?
Ehliyet belgeniz gelene kadar kullanabileceğiniz geçici bir belge emniyet tarafında size verilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir