YENİ EHLİYET CEZA PUANI TAPLOSU 2016

Tarafından   2015-12-22

Ehliyet ceza puanı sorgulama/öğrenme işlemleri için tıklayınız

Ehliyet ceza puanı nedir? ehliyet ceza puanı trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin, araç plakalarına yazılan para cezalarının yanında caydırıcılığı daha da artırmak için sürücülerin ehliyetlerine kaydedilen ceza puanıdır…
Trafik ceza puanı kaç olduğunda ehliyete el konulur?Toplam da 100 ceza puanını aştığı tespit edilen sürücülerin, ehliyetleri(sürücü belgeleri) 2 ay süre ile geri alınır.
ehliyet ceza puanı nasıl silinir? Ehliyeti alınan sürücülerin ,Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre tabi tutulacakları eğitimi tamamladıklarını belgelediklerinde sürücü belgeleri ehliyet ceza puanı silinmiş olur..,ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir? edevlet sistemi ve EGM web sayfasından öğrenilebir..ehliyet ceza puanı kaç yılda sıfırlanır?,ehliyet ceza puanı nasıl silinir?,ehliyet ceza puanı sorgulama,trafik ceza puanı ne zaman sıfırlanır,ehliyet ceza puanı hesaplama,

Karayolları Trafik Kanununun kural ihlali saydığı fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için “Sürücülere Uygulanacak Ceza Puanı Cetveli”nde  belirlenen ceza puanları verilir ve bu ceza puanları Emniyet Genel Müdürlüğü PolNet bilgi sistemine kaydedilir.

Trafik kuralının ihlal edildiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

a) Toplam 100 ceza puanını aştığı tespit edilen sürücülerin, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre tabi tutulacakları eğitimi tamamladıklarını belgeleyen sürücülerin sürücü belgeleri geri alma süresi sonunda iade edilir.

b) Toplam 100 ceza puanını ikinci defa aştığı tespit edilen sürücülerin sürücü belgeleri 4 ay süre ile geri alınarak, tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmadığını belgeleyen sürücülerin belgeleri, geri alma süresi sonunda iade edilir.

c) Toplam 100 ceza puanını üçüncü defa aştığı tespit edilen sürücüler bu konuda düzenlenecek bir tutanakla sulh ceza hakimliklerine sevk edilir ve mahkeme kararına göre işlem tesis edilir.

100 ceza puanına ulaşıldığı tarihte bu puanın üstünde tespit edilen ceza puanı sayıları daha sonraki ceza puanı hesaplamasında dikkate alınmaz.

100 ceza puanını doldurduğu tarih ile sürücü belgesinin geri alınma işleminin başlatıldığı tarihler arasında araç kullanarak ceza puanı alan sürücülerin almış oldukları bu ceza puanları daha sonraki ceza puanı hesaplamasında da değerlendirmeye alınır.

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ilgili mahkeme tarafından 1 yıl süre ile geri alınır. İlgili trafik zabıtasınca bilgisayar kayıtlarına gerekli şerhler düşülür.

Sürücü belgesinin sürücünün yanında olmaması ya da başka nedenlerle işlem yapıldığı sırada geri alınamaması halinde bilgisayar kayıtlarında geri alma işlemi yapılarak gerekli şerhler düşülür. Ayrıca sürücü hakkında Kanunun 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine istinaden gerekli işlem yapılır.

Sürücü belgeleri geçici olarak geri alınırken durum bir tutanakla tespit edilir ve süresi sonunda imza karşılığı teslim edilir.

Geri alınma süresi içinde araç kullandığı tespit edilenler hakkında 2918 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendine istinaden işlem yapılır.”

2016 Ehliyet ceza puanı cetveli aşağıda verilmiştir..ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016ehliyet_ceza_puani_tablosu_2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir