Yeni Ehliyet Alma Yaşı Kaç ?Sürücü Belgesi Yaş Şartı 2016

Tarafından   2016-02-03

Sürücü belgesi alacakların yaş şartları ne?yeni ehliyet alma yaşı kaç? B sınıfı ehliyet alma yaşı kaç?Motor ehliyeti alma yaşı kaç?otobüs kamyon ehliyeti alma yaşı kaç? Yeni sürücü belgesi alaçak adaylarda aranan şartların en başında, almak istedikleri ehliyet sınıfı için kanuni başvuru yaşını doldurmuş olması..ehliyet-alma-basvuru-yasi

M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşını,A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacak adayalrın 18 yaşında,A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 yaşını, (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşını), C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21 yaşını,D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları zorunludur.

SÜRÜCÜ BELGESİ ALACAKLARIN DENEYİM BAKIMINDAN ŞARTLARI

A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
C1, C, D1 ve D sınıfı sürücü belgesi alacakların en az B sınıfı,
BE sınıfı sürücü belgesi alacakların B sınıfı,
CE sınıfı sürücü belgesi alacakların C sınıfı,
C1E sınıfı sürücü belgesi alacakların C1 sınıfı,
DE sınıfı sürücü belgesi alacakların D sınıfı,
D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları zorunludur.

A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda deneyim şartı aranmaz.

Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir