Yabancı (ehliyet sorgulama) Ehliyet Değiştirilmesi

Tarafından   2015-12-12

YABANCI EHLİYET SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

yurt dışı ehliyet değiştirme,yabancı ehliyet sorgulama,yurtdışı sürücü belgesi değiştirme ücreti ne kadar,yabancı ehliyet türkiyede geçerli mi,yabancı ehliyet değiştirme süresi,yabancı ehliyet sorgulama,trafik tescil yabancı ehliyet sorgulama,yabancı ehliyet değiştirme randevu

DIŞ ÜLKELERDEN ALINMIŞ OLAN SÜRÜCÜ BELGELERİNİN TÜRK SÜRÜCÜ BELGELERİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİ
İlgili Kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere istekleri halinde Türk vatandaşlarının ve yabancıların, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, eğitim ve sınav şartı aranmadan karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.
Ancak, Türk vatandaşları yurda dönüşlerinde 1 yıl içinde sürücü belgelerini değiştirmedikleri takdirde, değiştirinceye kadar araç kullanamazlar
Bu belgeler değiştirilirken;
1) Eğitim ve sınav şartı hariç, sürücü belgesi alacaklar için aranan yaş, sağlık ve Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen, Türk Ceza Kanunu’ndaki belli suçlardan hükümlü olmama şartları aynen aranır.
2) İkili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere yabancılardan diplomatik muafiyeti olanlar için hiçbir şart aranmadan beyanları ile yetinilir. Diğer yabancılar için belgeleri değiştirilmekle birlikte gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile inceleme ve araştırma yapılabilir.yabanci-ehliyetlerin-turk-ehliyeti -ile degistirilmesi

YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

ÖNEMLİ: Gerekli belgeleri hazırlamadan önce yabancı sürücü belgenizin aslı ve tercümesi ile birlikte Şube Müdürlüğümüze müracaat ederek, yabancı sürücü belgenizin değiştirilip değiştirilemeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir.

İlk Müracaatta Randevu almanıza gerek yoktur.

NOT : İRAN,GÜNEY KORE, JAPONYA bu ülkelerden sürücü belgesi olan vatandaşlarımızın, Sürücü Belgesi tercümesini ilgili Konsolosluklarından yaptırarak, randevu alarak Şube Müdürlüğümüze müracaat edebilirler.

NOT 2: Almanya sürücü belgesi sahibi Türk vatandaşları ülkemize kesin dönüş yapması halinde Almanya sürücü belgesi geri alınıp Almanya’ya iade edilmek şartı ile Türkiye Sürücü Belgesi verilmektedir.

NOT 3: Talebinize ilişkin ilgili birimden cevap alındıktan sonra

adresinden randevu alarak aşağıda belirtilen evraklar ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

NOT 4: Irak, Suriye ve Libya Sürücü Belgelerinde değişim için müracaat alınmamaktadır.

Sürücü Belgesi Değişimi için İstenen Evraklar

1-Sürücü belgesinin aslı ve noterden veya konsolosluk tasdikli Türkçe tercümesi,
2-Nüfus cüzdanı veya pasaport aslı ve fotokopisi,( Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresinin aslı ve fotokopisi)
3-4 (Dört) adet fotoğraf
4-Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu ( İl bünyesindeki Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (2 Yıl Geçerli)
5-Kan grubu belgesi.
6-Sürücü belgesi sınıfına göre harç makbuzu ( Bankalara ve Vergi Dairesine Ödenecektir) ​
“Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanılması ve bu belgelerin Türk sürücü belgesiyle değiştirilmesi

Madde 88 ‒ İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere, dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:

a) Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

b) Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:

a) Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir.

b) Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.

c) Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.

ç) Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.

d) Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.

e) Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.

f) Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.

g) Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.

ğ) Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.

Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir.

Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.”

Yabancı (ehliyet sorgulama) Ehliyet Değiştirilmesi” da bir yorum

 1. Vefakar

  Peki ben almanyada ikamet ediyorum 5 sene oldu geleli benin turk ehliyetim var almanyadada gecerlimi turk ehliyetleri yeni olanlar yoksa almanyadan ehliyet almak zorundamiyim

 2. mehmet

  gelinim japon uyruklu Japonca’dan alınan sürücü belgesini değiştirmek için ne gibi işlemler gerekir.

 3. Nurettin Berrak

  Ben evraklarimi verdim.
  1 ehliyetin noter tercume.
  1ehliyetin fotokopisi.
  2 ehliyetin renkli fotokopi.
  1 T.C fotokopi.
  4 adet resim.
  ve trafik merkezine goturup veriliyor.

  Buarada acaba yabanci ehliyeti sorgulaya bilecegimiz yer varmi gelip gelmedigini bilmemiz için.

  1. Tefo

   Nurettin Bayrak Bey,
   nerede ikamet ediyorsunuz ve evraklarınızı nereye verdiniz? Sonuç konusunda bilgi verirseniz seviniriz.
   Teşekkürler

 4. adem

  avustralya ehliyetimi nasıl Türk ehliyetine çevirebilirim bana 2016 ocak tan itibaren değiştirilmiyor denildi bu doğrumu teşekkürler

  1. E- EHLİYET Gönderi yazarı

   Başvuruda bulunduğunuz trafik şube müdürlüğündeki yoğunluğa göre 2-3 hafta içersinde yeni ehliyet verilir.

  2. Ceyhun

   Ben Temmuz ayinda basvuru yaptim.Subat ayinda cikti.yani 7 ay surdu

 5. irina

  merhaba!
  evraklarim vereli neredeyse 1 sene oluyor, hala da ses cikmadi.
  acaba baska ne yapabilirim?
  tesekkurler

 6. sule

  Ben hollandadan geleli kisa bi sure oldu ehliyetim orda kaldi bu konuda ne yapabilirim emniyet yardim ediyormu cevirebiliyomuyum cunku ordan hicbisekilde biri vasitasiyla getirtemiyorum

  1. E- EHLİYET Gönderi yazarı

   Hollanda’dan ilgili belediye ye başvurarak ehliyetinizi nasıl alabilirsiniz bilgi alabilirsiniz.

 7. Tural

  Merhabalar ben Azerbeycan vatandasi Tural Çerkezov ben ehliyetimi Türkiye ehliyetine degistirmek istiyorum bunun icin hangi evraklari hazirlamam gerekiyo,nereye ve ne kadar para odemem gerekiyor?bide benim ehliyet B ve C sinif degistiriken ayni sinifi ala bilicemmi?randevu gerekiyorsa zaten aldim 03.08.2016 tarihine .Tesekkurler

  1. Çağrı Başkan

   bende araştırıyorum. Emniyet hayır diyor. Yeniden sınavlara gireceksin. sıfırdan ehliyet alacaksın diyor. Ama bazı sürücü kursları sadece sürüş sınavına giriyorsun diyor. Şu anda bunu araştırıyorum inşallah oluyordur

 8. Alexandra

  Ben Rus vatandaşim. Oturma izimi var. Turkiyede ihliyet kursuna gitmek istyorum. Anadolu yapasında veren kurslar var mı acaba? Yabancilara turkeyede ihliyet almak memkünmü acaba? Teşekkürler.

 9. Ceyhun

  Merhaba.Ben yabanci Ehliyetimi Turk ehliyetine dinusturulmesi icin Istanbul Gayrettepe Trafik Tescil subesine basvurdum vede basvurum onaylanmis olup gerekli belgeleri hazirlayip randevu alabilirsiniz diye sistemde gozukuyor.Fakat ben Suan Edirne de ikamet ediyirum.Sorum sudur ki ; Randevu ve ehliyet alimini illaki Basvuru yapmis oldugum sehir den mi almam gerekiyor?yada baska bir sehirden de randevu alip ehliyetimi alabilirmiyim?

 10. Cihan

  Merhaba arkadaslar ben 2013 de basvurdum ve onay gelmis ..
  gelecek hafta icin randevu aldim 21.7.2016 ..

  onay geldikten sonra hangi belgelerin hazirlanmasi gerekiyor..

  21 inde tr ye gelip ertesi gunu aksami donmem lazim
  fazla vaktim yok sorun olsun istemiyorum..

  simdiden tesekkurler

 11. Sena

  Ben türküm Tunus ehliyetim var nasıl türk ehliyeti dönüş yapabilirim gerekli evrakları nedir
  Nerede başvur yapabilirim

 12. Ceyhun

  orumunuz moderasyon onayı bekliyor.
  Merhaba.Ben yabanci Ehliyetimi Turk ehliyetine dinusturulmesi icin Istanbul Gayrettepe Trafik Tescil subesine basvurdum vede basvurum onaylanmis olup gerekli belgeleri hazirlayip randevu alabilirsiniz diye sistemde gozukuyor.Fakat ben Suan Edirne de ikamet ediyirum.Sorum sudur ki ; Randevu ve ehliyet alimini illaki Basvuru yapmis oldugum sehir den mi almam gerekiyor?yada baska bir sehirden de randevu alip ehliyetimi alabilirmiyim?

 13. Ali kacar

  Sudiarabistan dan aldigim ehliyetimi t urk ehliyenitne cevirebilirmiyim

 14. barış

  merhaba herhangı bir trafıl tescıl kuruluşundan başvuru yapıyormuyuz yapmadan one netten randevumumu almamız gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir