GEÇİCİ EHLİYET SÜRÜCÜ BELGESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Tarafından   2016-04-17

Geçici ehliyet belgesi nedir?Geçici ehliyet belgesi nereden alınır? Geçici sürücü belgesi kaç gün gecerli ? 2016 yılı Ocak ayı itibari ile değiştirilmeye başlanan eski tip sürücü belgelerin başvurusu ve basımı tek bir merkezden gerçekleştirildiği için yeni ehliyetlerin teslimi hemen yapılmıyor.Bu nedenle sürücülerin mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmesi amaçı ile Trafik şb.tarafından sürücülere Geçici ehliyetbelgesi düzenleniyor.Yeni ehliyet teslim edilinceye kadar geçerli bu belge ,yeni sürücü belgesi teslim edildikten sonra geçerliliğini yitiriyor.gecici-ehliyet-belgesi-gecici-ehliyet-nedir
12/07/2013 tarihli ve 6495 sayılı Kanun ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun sürücü belgelerine ilişkin maddelerinde değişiklik yapılmıştır. Yapılan düzenleme ile sürücü belgesi sınıfları, geçerlilik süreleri, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları ile aday sürücülük uygulamasının yönetmelikte belirlenmesi hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddelerinde yapılan değişiklikler 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlük tarihi 01/01/2016 olarak belirlenmiştir.

İlk defa sürücü belgesi alanlar ve yeni tip ehliyet için başvuruda bulunanlara sürücü belgesi teslim edilinceye kadar ki sürede vatandaşların mağdur olmamaları adına sürücü belgesi yerine geçen ve 15 gün süre ile geçerli geçici belge  verilecektir.Sürücü belgesi teslim alındığında bu belge geçersiz sayılacaktır.
Geçici Sürücü Belgesi Üzerinde neler yer almaktadır?

En sağ üst taraf biyometrik fotoğrafınızın yer aldığı bölümdür.
Kimlik bilgilerinize göre sırasıyla “Soyadınız, Adınız, Doğum Tarihi ve Yeri” yer alıyor.
Veriliş tarihi( başvurunuzun onaylandığı güne aittir).
Geçerlilik süresi başvurmuş olduğunuz/sahip olduğunuz ehliyet sınıflarına göre farklılık göstermektedir.
(M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.)
Belgeyi veren makamın adı, başvuruda bulunduğunuz il ya da ilçe ismini belirten bölümdür.
T.C. Kimlik numaranızın yer aldığı bölümdür.
Belgenize ait olan numaranın belirtildiği bölümdür.
Sürücü Belgesi Sınıfı, kullanabileceğiniz araç sınıflarını belirten bölümdür.
Kısıtlamalar bölümü “(varsa)” sağlık raporunda belirtilmiş kısıtlamalardır. ( SADECE GÖZLÜKLE ARAÇ KULLANABİLİR GİBİ) Kısıtlama kodları için tıklayınız
Kan grubunuzun belirtildiği bölümdür.
En sağ altta işlem tarihi ve işleminizi gerçekleştiren memurun onay için atacağı imzanın yer aldığı bölümdür. Ayrıca kaşe de basılmaktadır.

Geçici Sürücü belgenizi “15 gün” süreyle kullanabilirsiniz. Şayet sürücü belgeniz size ulaşmaz ve belgenizin geçerlilik süresi biterse araç kullanabilmek için tekrar bu belgeyi çıkartmanız gereklidir.

.GEÇİCİ SÜRÜCÜ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir