Eski Ehliyetler Yeni Tip Ehliyet ile Nasıl Değiştirilir?

Tarafından   2015-12-11

eski-ehliyetler-nasil-degistirilecekEski ehliyetler 1 Ocak 2016 itibari ile yeni ehliyetler ile değiştirilmeye başlıyor?Milyonlarca eski ehliyet yeni ehliyetlerle değiştirlecek.Eski ehliyelerini ,yeni ehliyetle değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf,sağlık raporu istenecek bunun yanında yeni uygulama olarak sürücülerden parmak izi alınacak.Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından dağıtılacak olan yeni ehliyet verme işlemleri de bir sene içinde nüfus müdürlüklerine devredilecek.
Yeni ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla(PTT) gönderilecek. Yeni ehliyet(yeni sürücü belgeleri) minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle halen kullanımda olan sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren yenileri ile değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni ehliyetler(sürücü belgeleri), uluslararası standartlara sahip olduğu için yabancı ülkelerde de kullanılabilecek.
Yeni Ehliyetlerde Kaç Sınıf Olacak?
9 sınıftan oluşan mevcut sürücü belgelerinin aksine yeni tip sürücü belgesi 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, iş makinesi kullanacaklar ise G sınıfı sürücü belgesi alacaklar. B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak içi “BE” sınıfı ehliyet istenecek.

Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerinde olan ve 7 bin 500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sınıfı ehliyet gerekecek. C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar için “CE” sınıfı ehliyet istenecek.

İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M, silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler için A1 sınıfı ehliyet gerekecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir