Eski Ehliyetler Nasıl Değiştirilir?

Tarafından   2015-12-21

eski-ehliyet-nasil-degistirilirEski ehliyetler yeni ehliyetlerle değiştirilmeye başladı.Peki yeni ehliyetler nerden değiştirilecek gerek belgeler neler? 1 ocak 2016 itibaren değiştirilmeye başlayan eski tip sürücü belgeleri ilk yıl Emniyet Müdürlüklerinin trafik şubelerinden değiştirilebilecek .2017 yılında eski ehliyet değiştirme işlemleri Nüfus Müdürlüklerine devredilecek. Yeni TC kimlik kartları ile birlikte yeni ehliyetlerde nüfus müdürlüklerinden dağıtılacak..eski tip sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.Yenileme müracaatı sırasında eski sürücü belgesi geri alınır. Müracaatı tamamlananlara sürücü belgeleri teslim edilinceye kadar araç kullanabilmeleri için 15 gün süreyle geçerli olmak üzere “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge” verilebilir. Sürücü belgesinin ilgilisine teslim edilmesi ile birlikte geçici belge hükümsüz sayılır.” Eski ehliyetler verilen süre içinde değiştirilmediği taktirde iptal edilecektir.

Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için Avrupa ülkelerinde de kullanılabilecek.Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Yeni ehliyet için gerekli belgeler
Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu.
1 biyometrik fotoğraf.
Parmak izi.
Harç bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekont.
Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak. Yeni tip ehliyetler basıldıktan sonra sürücülerin adresine postayla gönderilecek.

Ehliyet değişiminin vatandaşa maliyeti de en az 25 TL. Zaruri harç ücretinden ise devletin kasasına 360 milyon TL para girecek.24 milyon ehliyet sahibi için 1 Ocak’tan itibaren yeni dönem başlıyor. Ehliyetler uluslararası standartlara uyması için yenilenecek. Yenileme ücreti olarak her ehliyet sahibinden 15 TL alınacak. Bunun dışında yeni ehliyet için gerekli belgeler de değişti. Yeni ehliyette biyometrik fotoğraf da isteniyor. En düşük biyometrik fotoğraf çekimi 10 TL de eklenince ehliyet değişimi vatandaşa kişi başı en düşük 25 TL’ye mal olacak. 24 milyon ehliyet sahibinden alınacak harç ücretinden de devletin kasasına 360 milyon TL girecek.
İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir