Ehliyet Değişimi ,Ehliyet Yenileme İşlemleri

Tarafından   2015-12-11

SÜRÜCÜ BELGESİ (EHLİYET) RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ehliyet_yenileme_ehliyet_değiştirme_işlemleriEhliyet değişimi nasıl yapılacak? ehliyet yenileme başvurusu nereye yapılır? ehliyet yenileme, ehliyet değişimi için gereken belgeler neler?Ehliyet Değişimi Ehliyet Yenileme başvurusu ne zaman?ehliyet yenileme ,ehliyet değiştirme zorunlu mu?

Halen kullanımda olan mevcut ehliyetler(sürücü belgeleri),Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak.Yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri(yeni ehliyetler), uluslararası standartlara sahip olduğu için Avrupa ülkelerinde de kullanılabilecek.
1 Ocak 2016 itibarıyla eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi işlemleri için vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak ve gereksiz yoğunluğu önlemek amacıyla online sürüüc belgesi ( ehliyet) randevu sistemini devreye soktu.
Buna göre, sürücü belgesi sahipleri ya da ilk defa sürücü belgesi alacak olan vatandaşlar ,Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait “surucurandevu.egm.gov.tr” adresinden randevu alarak yeni tip ehliyet talebinde bulunabilecek, il ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini bu yolla gerçekleştirebilecek.Randevu sisteminde Trafik Şube birimlerinin en erken gün ve saat için verilen randevu tarih ve saatleri görüntülenmektedir. Size uygun olan birimi sağ tarafında bulunan saat imgesini tıklayarak seçebilirsiniz. Tarih ve saat seçimini bir sonraki adımda kişisel bilgilerinizi girmenizin ardından açılacak ve takvimden istediğiniz tarih ve saati seçebilirsiniz.ehliyet-randevu-alma-surucu-belgesi-randevu-alma

Ehliyet yenileme,Ehliyet değişimi için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek:

Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu,
1 biyometrik fotoğraf,
parmak izi,
sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.

Vatandaşlar bu belgelerle tamamladıktan sonra emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.Meclis’te bekleyen yeni yasa tasarısı ile ehliyet verme işlemleri 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek. Ancak hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek.

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Sürücü belgelerinin geçerlilik süresi ve yenilenmesi işlemi ile ilgili Yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği ndeki ilgili kanun şöğle;

Madde 87 ‒ M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerlidir.

Belgelerin yenilenmesi işlemleri belge sahibinin herhangi bir trafik tescil kuruluşuna veya dış temsilciliklerimize müracaat etmesi suretiyle yapılır. Müracaat sırasında;

a) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,

b) Bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,

c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması

gereklidir. Bu şekilde yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmaz.

Yenileme müracaatı sırasında eski sürücü belgesi geri alınır. Müracaatı tamamlananlara sürücü belgeleri teslim edilinceye kadar araç kullanabilmeleri için 15 gün süreyle geçerli olmak üzere “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge” (Ek-50) verilebilir. Sürücü belgesinin ilgilisine teslim edilmesi ile birlikte geçici belge hükümsüz sayılır.”

Ehliyet Değişimi ,Ehliyet Yenileme İşlemleri” da bir yorum

 1. alper

  bence randevuda sıkıntılar yaşanıyor telefon ilede yapılsın randevu sistemi. saygılar iyi çalışmalar.

 2. murat

  Yeni ehliyet basvurusu yaptim nerdeyse bir ay oldu gelen giden yok gecici evrakida yenilemiyorlar. Sistem iyice oturana kadar kimse basvuru yapmamali arkadaslar. Magduruz.

 3. ahmet

  selamuaekum be eiyet alca dailkdefa randövü için ilkmsn yazdım msn şifremı unut gremedım başka bir msn açdım tekrar randövü amiçin herseyi yazdım ama randvü alamıyorum bana bir yardımcı olun

  1. E- EHLİYET Gönderi yazarı

   Önceden sisteme TC kimlik numaranızı girdiğiniz için randevu alamıyorsunuz.yeni ehliyet randevu almak için sizin TC kimlik numarası yerine bir yakınınızın TC kimlik numarasını yazarak randevu alabilirsiniz.

  2. mahsum

   Aldığın randevuyu ıptal et dostum yoksa alamazsın aynı tc uzerınden

 4. abdullah

  Randevu aldim peki bundan sonraki surec nasil olacak. Randevu tarihine kadar bi evrak teslimi yapmamiz gerekecekmi.

 5. Recep Dalkır

  Merhaba,
  Eski ehliyetimi değiştirmek için Randevu almıştım.Ancak randevu saatinde gidemedim.Randevuyu değiştirmek istedim.Fakat sistem izin vermedi.
  Şimdi yeni randevu almak istiyorum fakat sistem izin vermiyor.Ne yapmalıyım.
  Selamlar

  1. E- EHLİYET Gönderi yazarı

   TC kimlik numaranız sistemde kayıtlı olduğu için size yeni randevu vermeyecektir.Bır yakınızın TC kimlik numarası ile yeniden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.

 6. hüsnü

  Ehliyetimi kaybettim. Uzun zaman geçmesine rağmen bulunamadı. Yenisini çıkarabilmem için ne yapmam gerek?? bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar..

 7. umut

  slm randevu aldım bi e posta adresi kullandım ama sıfresını unuttugum ıcın onaylayamadım nasıl ıptal edebılırım ve yenıden nasıl randevu alavılırım

 8. EMRULAH

  RANDEVU ALMAK İÇİN BİR ARKADAŞIM BENİM MAİL ADRESİMİ KULLANDI ŞİMDİ BEN ALAMIYORUM. MAİL ADRESİ İLE İLGİLİ OLABİLİRMİ ? İKİNCİ KEZ YAZILAN AYNI MAİL ADRESİNİ KABUL ETMİYORMU SİSTEM.

 9. murat

  randevu tarıhını ıncelemek ıstıyorum referans numarası ıstıyo o ne oluyo bı yardımcı olurmusunuz

  1. E- EHLİYET Gönderi yazarı

   size rendevu alırken verilmiş olan numaradır. Sorgulamalarınızı referans numarası ile yapabilirsiniz.

 10. şeyma akar

  Merhaba,
  2 yıl önce ehliyetimi çaldırdım yeniden çıkartmak için emniyet müdürlüğünden randevu aldım.
  Teslim etmem gereken evraklar nelerdir? aşağıdakileri benim de hazırlamam gerekiyor mu?
  yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  ‘Sürücü olur’ sağlık raporu,
  1 biyometrik fotoğraf,
  parmak izi,
  sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.

 11. Hacer

  Merhaba, bir sorum var: Ben ogrenciyim ve yurtdisinda okuyorum. Yaz tatillerinde 1 ay kadar kalabiliyorum. Simdi basvuru yapsam posta ile adrese teslim edeceginiz ehliyeti (eger uzun surerse) KENDIM alamayacagim… Su durumda, adreste ikamet eden baskasi (anne- baba) alabilir mi? Imza karsiliginda mi teslim ediliyor belge?

  Ya da yurtdisinda mi basvurmak gerekli? Cok tesekkurler.

 12. polat

  merhaba yenı ehlıyet ıcn randevu almak ıstıyorum bılgılerımın hepsını gırıyorum bır turlu olmuyor onay gelmıyor yardımcı olurmusunuz acıl lutfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir