ANKARA YENİ TİP EHLİYET ALMA,ESKİ EHLİYET DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ

Tarafından   2015-12-15

ankara-trafik-sube-yeni-ehliyet-cikartma-ehliyet-degistirme-randevusu-almaAnkara’dan Yeni tip ehliyet başvurusu nasıl yapılacak gerekli belgeler neler ? Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ,eski tip sürücü belgelerini  yeni tip ehliyetlerle değiştirmek için başvuru yapacak vatandaşlar işlemlerini , randevu  alarak gerçekleştirecekler..

eski tip sürücü belgeleri 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.Tüm Türkiye genelinde yeni ehliyet çıkartma başvuruları Emniyet Müdürlüklerine bağlı Trafik Şubelerden yapılacak.Bir çok şubede olduğu gibi Ankara da yeni tip ehliyet başvurusu için randevu alnıcak.
UYARILAR:
*Online işlemler, başvuru sahibinin bizzat başvurduğu durumlarda geçerlidir.
* Formda istenen bilgileri eksik veya yanlış girdiğinizde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
* Başvuru esnasında gerekli belgeler, eksik veya geçersiz olması durumunda, tekrar başvuruda bulunmanız gerekecektir.
* Randevu saatinizi geçirdiğiniz durumda başvurunuz geçersiz sayılır.
ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SANTRAL
Telefon : +90 (312) 303 5555
Avea VPN : +90 (505) 318 0600 – 09 (10 Hat)
Faks : +90 (312) 303 0703
Özel Kalem Büro Amirliği : +90 (312) 303 5010
E-Posta : 155@ankara.pol.tr
Adres : Ankara Emniyet Müdürlüğü Mevlana Bulvarı Konya Yolu Üzeri İskitler/Yenimahalle ANKARA

17 Nisan 2015 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; mevcut sürücü belgeleri 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında (5 yıl içinde) yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilecek. Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Yeni tip sürücü belgeleriyle vatandaşlarımız Uluslararası Sürücü Belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabilecekler.
Yeni tip sürücü belgelerinin geçerlilik süreleri minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makineleri sınıfları için 10 yıl olacak.

Eski tip sürücü belgeleri 9 sınıftan oluşmakta iken, yeni tip sürücü belgeleri 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet için B sınıfı, minibüs için D1 sınıfı, minibüs ve otobüs için D sınıfı, lastik tekerlekli traktör için F sınıfı, iş makinesi türündeki araçlar için G sınıfı, 2, 3 ve 4 tekerlekli motorlu bisikletler için M sınıfı sürücü belgesi istenecek.

Sürücü belgelerini yenilemek isteyen vatandaşların aşağıdaki belgelerle herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvuru yapmaları yeterli olacak:

‘Sürücü Olur’ sağlık raporu ( tek hekimden)
1 adet biyometrik fotoğraf
Parmak izi
15 TL sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedeli ödendi makbuzları.

Başvuruları onaylanan sürücülere, 15 gün süreyle geçerli “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Belge” verilecek. Tek merkezden basımı yapılan sürücü belgeleri, başvuru esnasında belirtilen adrese posta kanalıyla gönderilecek.
1 Ocak 2016’dan itibaren, ilk defa sürücü belgesi alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilenlerden yeni sürücü belgesi alacaklar, sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.ankara-emniyet-yeni-ehliyet-ehliyet-yenileme-ehliyet-degistirme-randevusu-alma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir