2017 YILI YENİ EHLİYET RANDEVU ALMA-EHLİYET RANDEVU SORGULAMA-EHLİYET RANDEVU İPTALİ !

Yazımızın konusu sitemizin adından anlaşıldığı gibi;Yeni Ehliyet, 2017 yılı EGM Yeni Ehliyet Randevu Alma ,Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama, Yeni Ehliyet Randevu İptali İşlemleri nasıl yapılır? Yeni ehliyet alma,ehliyet değiştirme ,ilk kez ehliyet çıkartma veya kayıp ehliyet başvuru işlemi için gerekli belgeler neler hakkında olacak.2017-yili-yeni-ehliyet-randevu-alma-sorgulama

Yeni ehliyet çıkartma ve yenileme başvurusu için, EGM randevu alma siteminden yeni ehliyet randevu almanız gerekiyor. Eskiden olduğu gibi ehliyet yenileme ya da ilk defa ehliyet alma başvuruları için çat kapı trafik şubesine gidemiyorsunuz. ilk önce gerekli belgeleri hazırlamanız ve başvuru için ehliyet randevu almanız gerekiyor..

Ehliyet randevusu için https://surucurandevu.egm.gov.tr adresine girip bilgilerinizi doğru bir şekilde yazarak ki özellikle mail adresini doğru yazmanızı tavsiye ederim. Sonra ise email adresinize gelen postaya tıklamanız gerekli. Sonrasında size işlem tamamlanmıştır yazısı gelecektir.

Bazen randevu alma işlemini yaparken ”Randevu için boş kontenjan yoktur” ibaresi ile karşılaşılmktadır bu uyarının sebebi il Trafik Tescil Şubeleri tarafından kontenjan kapasitelerine göre belirleniyor olmasıdır.Trafik şubede kontenjanlar dolu ise sistem bu uyarıyı verecektir..

Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için yukarıda belirtiğimiz gibi mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Ehliyet başvuru formunda ki istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

Randevu saatinden 15 dakika önce işlemler için Trafik Tescil Şube / Büronuzda bulunmanız gerekmektedir. Gelmeden önce evraklarınızın tam olduğundan emin olun. Randevu saatinden sonra gelmeniz halinde tekrar randevu almanız gerekiyor.

İnternet Bankacılığına yatırılan ücretlere karşılık alınan tahsilat makbuzlarının her nüshası için, ilgili banka şubesince TAHSİL EDİLMİŞTİR kaşesi basımı zorunludur. basılı olmayan belgeler kabul edilememektedir.

EHLİYET RANDEVU ALMA LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

EMNİYET RANDEVU NASIL İPTAL EDİLİR?

Ehliyet randevu iptal etmek için ise üste verdiğimiz link ile gittiğiniz sistemde “Randevu iptal” butonuna tıklayarak TC kimlik no ve referans kodunu giriniz. Girdikten sonra altta “iptal” yazan butona tıklarsanız randevunuz iptal edilir.

Eğer randevu aldıysanız gitmeniz gerekir. Eğer tescil birimine gidemeyecekseniz randevunuzu iptal ediniz.

 EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER (İLK MÜRACAAT)

1) Sürücü Belgesi Dosyası

2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3) Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası

4) Sürücü Sağlık Raporu

5) Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

6) 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)

7) Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

EHLİYET YENİLEME/DEĞİŞTİRME İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Eski sürücü belgesi

2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3) Sürücü sağlık raporu

4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
Ehliyet yenileme hakkında bilmeniz gerekenler için tıklayınız.

YIPRANMADAN VE KAYBINDAN DOLAYI EHLİYET YENİLEME

1) Eski sürücü belgesi

2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3) Sürücü sağlık raporu

4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

***Ehliyetini çaldıranların ve kayıp edenlerin en yakın trafik tescil şubesine başvuru yaparak kayıp veya çalıntı beyanı vermesi gerekmektedir. Bu şekilde sisteme zayi kaydı işlenmektedir. İhmal etmeyiniz. Ayrıca kayıp ilanı vermenize gerek yok.
FARK İŞLEMLERİ(Herhangi bir sınıf sürücü belgesi olanlar)

Sürücü belgesi dosyası hariç, ilk defa sürücü belgesi verilmesi müracaatında istenilen belgeler fark işlemlerinde de istenir.

YENİ EHLİYETLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU: SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?
CEVAP: Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir tarafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin ve cep telefonu numarasının bulunması gerekmektedir.
Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

SORU: FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR)?
CEVAP: 5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf istenmektedir.

SORU: BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?
CEVAP :Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM?
CEVAP: Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM?
CEVAP: PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?
CEVAP:Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?
CEVAP:Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM?
CEVAP:Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen en yakın trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?
CEVAP:M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.
Mevcut olan eski tip sürücü belgesi 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olup, 01/01/2016 tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ YENİLEME İŞLEMİ ESNASINDA YENİDEN SAĞLIK RAPORU ALMAK ZORUNDAMIYIM?
CEVAP: Evet. Sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.